BIZNES

Brexit – jaki wpływ wywrze na gospodarkę Unii Europejskiej?

Kiedy w 2013 roku zaczęły pojawiać się sugestie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, nikt nie brał ich jeszcze na poważnie. Jednak w przeprowadzonym w czerwcu 2016 roku referendum okazało się, że większość brytyjczyków opowiada się za tym rozwiązaniem – Brexit stał się faktem. Jakie skutki gospodarcze pociągnie za sobą wyjście jednego z ważniejszych członków Unii Europejskiej?

Niepewna sytuacja gospodarcza jeszcze przed Brexitem

Niepewność, co do dokładnego sposobu dokonania się Brexitu, już teraz generuje pewne skutki dla gospodarki Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej. Stan niepewności, w jakim postawieni są przedsiębiorcy, nie jest optymalnym stanem do podejmowania ważnych decyzji. Firmy nie wiedzą, czy warto inwestować w Wielkiej Brytanii, ponieważ nie do końca jasna jest sytuacja po dokonaniu się Brexitu. Problem ten dotyczy także firm, które nie handlują bezpośrednio z partnerami w Wielkiej Brytanii, ale należą do globalnego łańcucha wartości. 

Brexit ma nastąpić 31 października 2019 roku o godzinie 23.00. W obecnej sytuacji Wielka Brytania nie określiła warunków Brexitu – nie zostały ustalone kwestie dotyczące strefy gospodarczej.

Jakie będą skutki Brexitu?

Analitycy przewidują szereg skutków. Trudno jednak określić, jakie ugody zostaną finalnie podpisane, a które kwestie nie zostaną w nich uzgodnione. W obecnej chwili, przewidywane są takie skutki, jak:

  • spadek wartości funta – prognozuje się, że wartość funta spadnie aż o 11%,
  • przywrócenie kontroli celnych,
  • konieczność posiadania paszportu przy przekraczaniu granicy,
  • utrudnienia dla zagranicznych firm posiadających filie w Wielkiej Brytanii,
  • niepewna sytuacja europejczyków w Wielkiej Brytanii i brytyjczyków mieszkających w krajach Unii Europejskiej,
  • konieczność wprowadzenia opłat celnych.

Gospodarcze skutki Brexitu w Unii Europejskiej da się odczuć głównie w zakresie handlu. Polska jest drugim największym dostawcą żywności do Wielkiej Brytanii – na rynek brytyjski Polacy dostarczają głównie mięso i jego przetwory, produkty mleczarskie. Problem z dostawami żywności jest prognozowany od dłuższego czasu, a brytyjskie sieci sklepowe zbierają zapasy żywności z długim terminem przydatności do spożycia, która pozwoli przetrwać przerwę i utrudnienia w dostawach. 

Prognozuje się także spore problemy w dostępie do leków. Teoretycznie wydawać by się mogło, że problemy z dostawami żywności i leków nie dotkną nikogo innego, poza samą Wielką Brytanią – w rzeczywistości jednak pracę może stracić wielu obywateli Unii Europejskiej, którzy pracowali przy przygotowaniu, pakowaniu i transporcie produktów do Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że w samej Polsce miejsce pracy stracić może aż 65 tysięcy osób!