PORADY

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Kryptowaluty – coraz częściej słychać o nich w aspekcie inwestowania. Czy warto inwestować w kryptowaluty i ile można na nich zarobić?

Bitcoin i inne kryptowaluty

Kryptowaluty nie są nowością na rynku, ale dopiero w ostatnich latach zaczęły być postrzegane jako sposób na opłacalną inwestycję. Wszystko za sprawą bitcoina –  kryptowalucie wprowadzonej w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto. Bitcoin szybko odniósł sukces i chociaż, podobnie jak inne kryptowaluty, nie ma on pokrycia w rzeczywistości, to jego wartość znacznie wzrosła w relatywnie krótkim czasie. 

Kryptowaluty takie jak Litecoin czy Ethereum szybko powtórzyły sukces Bitcoina, a świat oszalał na punkcie wirtualnych walut. Potencjalnie duża stopa zwrotu wydaje się kuszącą opcją, ale czy warto inwestować w kryptowaluty? 

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta – czym dokładnie jest? Pod tym terminem kryją się wirtualne waluty, która nie jest fizycznie w obiegu, a wszystkie transakcje przy pomocy waluty odbywają się drogą elektroniczną. Jednostka kryptowaluty jest niepowtarzalnym kodem, a same wirtualne środki przechowywane mogą być za pomocy aplikacji lub na urządzeniu elektronicznym, takim jak smartfon lub komputer. Kryptowaluty nie są  odgórnie regulowane przez instytucje nadzorujące, nie są przypisane do konkretnego kraju i nie mają pokrycia w złocie, fizycznej walucie czy dobrach materialnych. 

Jak więc możliwe jest zarabianie na kryptowalutach i zmiana ich wartości? Początkowa wartość jednostki danej kryptowaluty ustalana jest przez twórcę,  a dalszy kurs regulowany jest przez mechanizmy rynkowe oraz ich notowania. Tym, co wyróżnia kryptowaluty, jest z pewnością duży stopień wolności. Mogą one być używane do płatności, ale ich transakcje nie są nadzorowane. Co więcej, w obecnej chwili nie mogą zostać zajęte przez komornika. Zakup i sprzedaż kryptowalut odbywać się może poprzez giełdę kryptowalut – jest to wirtualny kantor wymiany kryptowalut. 

Bitcoin jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut, która od 2011 roku, kiedy jego cena zrównała się z ceną amerykańskiego dolara, zaliczyła ostry wzrost. Tendencja wzrostowa z pewnością zachęcą inwestorów do zakupu Bitcoina, ale także innych kryptowalut. Rynek otwiera się na giełdy kryptowalut, ale także na takie inicjatywy jak initial coin ofering (ICO), czyli wypuszczanie własnych kryptowalut przez startupy zbierające środki na swoją działalność. 

Czy inwestycja w kryptowaluty to dobry pomysł? 

Jest to z pewnością nietypowy pomysł na inwestowanie pieniędzy, jednak patrząc na ogólne trendy – inwestycja może się zwrócić. Należy jednak mieć świadomość tego, że obecnie zakup kryptowalut jest modny, rośnie więc bańka spekulacyjna, która w pewnym momencie pęknie i przygotować należy się na nagłe, duże spadki w kursach kryptowalut. 

Inwestowanie w kryptowaluty może przynieść sporo pieniędzy, jak i niestety sporo strat. Pojawia się pytanie – czy warto ryzykować?  Trudno jednoznacznie ocenić, czy zysk będzie realny. Przed inwestycją w kryptowalutę warto sprawdzić prognozy na jej temat i wyczuć, w którym momencie lepiej się wycofać.