NAUKA I INNOWACJE

Druk 3D zmienia świat na lepsze. Zaskakujące przykłady wykorzystania trójwymiarowego druku

Jeszcze niedawno drukowanie w trójwymiarze było prawdziwą nowością. Wielu ludzi zastanawiało się, do czego to może być potrzebne. Inni od razu widzieli setki, a nawet tysiące niesamowitych zastosowań dla druku 3D. Dziś wiemy, że jest to rewolucyjna metoda, która może być wykorzystywana w takich obszarach, jak medycyna, budownictwo, architektura, sztuka – i nie tylko. Druk 3D po prostu zmienia świat!

Wydrukuj sobie dom

To nadal niezwykle zaskakująca metoda wykorzystania druku 3D, dla niektórych trudna do wyobrażenia. Jednak dziś z powodzeniem stosujemy ją w budownictwie. Na świecie istnieje wiele firm i startupów, które zajmują się opracowywaniem coraz bardziej wydajnych, coraz tańszych i coraz bardziej zaawansowanych technik drukowania w trójwymiarze, z pomocą których możemy “drukować” duże części budynków mieszkalnych, a nawet całe domy. Oczywiście “drukowanie” w budownictwie to określenie umowne, bo przecież nikt nie rozstawia tam gigantycznego Canona, a taka drukarka wcale nie przypomina sprzętu, który służy do druku na papierze.

Drukowanie domów, zależnie od zastosowanej techniki, jest coraz tańsze, a do tego też bardzo szybkie. Wszystko odbywa się z dużą precyzją, nad którą czuwa projektant – i oczywiście komputer. Druk jako metoda budowlana z powodzeniem wykorzystywany jest w branży domów małopowierzchniowych i wszędzie tam, gdzie chodzi o szybkość i ograniczenie kosztów budowy.

Recykling plastiku

Mając drukarkę 3D przeznaczoną do drukowania plastiku, można z powodzeniem powtórnie wykorzystywać ten popularny i niestety coraz bardziej piętrzący się sztuczny surowiec. Zależnie od modelu drukarki, użytkownik skorzystać może z już wgranych projektów do druku, lub korzystając ze specjalnych aplikacji sam te proste elementy projektować. Co można więc wydrukować? Mniej lub bardziej zaawansowane zabawki, obudowy na smartfona, buty, formy do kostek lodu – i wiele innych rzeczy, które przyjdą nam do głowy. Co ciekawe, na rynku działa już wiele firm, które zajmują się drukiem z plastiku. Oferują one na przykład wydruk tańszych części zamiennych, przyrządów i akcesoriów do ogrodu, siatek, czy bibelotów do upiększania wnętrz. To na pewno świetny sposób na zastosowanie druku 3D.

Druk protez

To zdecydowanie jeden z tych obszarów, które okazały się prawdziwym przełomem. Drukowanie protez kończyn to prawdziwie rewolucyjne wykorzystanie drukarek trójwymiarowych. Dobrze wiedzą o tym osoby, które na protezy czekają, niekiedy bardzo długo. Zastosowanie druku 3D w konstruowaniu protez sprawiło, że wielu oczekujących znacznie szybciej otrzymuje upragnioną dłoń czy nogę. Choć nadal ta forma wykorzystywania druku trójwymiarowego nie jest jeszcze bardzo popularna, to już teraz w wyraźny sposób przyczyniła się do poprawiania komfortu życia osób żyjących na obszarach ogarniętych wojną, gdzie utrata kończyny może być przykrą codziennością. W jednym ze szpitali w Sudanie taka drukarka okazuje się być alternatywą dla drogich protez. Te z druku 3D kosztują poniżej 100 dolarów. Choć kwota ta jest dla wielu mieszkańców nieosiągalna, to jest to wielokrotnie mniej, niż wyprodukowanie tradycyjnej protezy.

Jednak – będąc jeszcze przy medycznych zastosowaniach – nie można pominąć prawdziwego drukowania organów. Istnieją już bowiem drukarki, które mają zastosowanie w druku z materii organicznej. Ta “działka” jest jednak nadal mało rozwinięta i wymaga wielu badań, jednak drzemie w niej olbrzymi potencjał, który wymaga prac. Dziś jeszcze chyba nikomu nie śni się, że oczekiwanie na organy do przeszczepu może być znacznie krótsze – co w przypadku walki z czasem dla wielu oczekujących oznaczać będzie wygraną.
To tylko kilka przykładów na rewolucyjne zastosowanie druku 3D, które już dziś odmieniają rzeczywistość. A co przyniosą kolejne lata? Trudno przewidzieć. Z pewnością jednak będą one obfitować w jeszcze większe zaskoczenia.