NAUKA I INNOWACJE

Inteligentne domy – przyszłość mieszkalnictwa

Współczesne inteligentne domy to zaawansowane technicznie budynki, naszpikowane czujnikami, systemami i rozwiązaniami, które czynić mają życie ich mieszkańców bardziej komfortowym. Dziś są na przykład rozwiązania pomagające oszczędzać energię, ograniczające zużycie surowców, czy po prostu włączające klimatyzację wtedy, kiedy tego chcemy. A jakie będą w przyszłości?

Co to znaczy “inteligentny dom”?

Tak zwane inteligentne budownictwo to wcale już nie najnowszy trend, który od dobrych kilku lat zyskuje na popularności i bardzo się rozwija. Początkowo w ten sposób nazywano budynki zaprojektowane tak, by były energooszczędne – na przykład z zainstalowanymi pompami ciepła i ogniwami fotowoltaicznymi, dzięki czemu poprawia się wydajność energetyczna i oczywiście sprawia, że zmniejszają się koszty, związane z ogrzewaniem domu czy podgrzaniem wody.

W inteligentnych domach spotkać można szereg różnych instalacji, czujników i detektorów, zarządzanych zintegrowanym systemem. Zwykle można tym wszystkim zarządzać z panelu  własnego smartfonie. Latem, przed przyjściem do domu, zaprogramować klimatyzację by schłodziła wnętrze przed naszym powrotem. Wtedy czekać będzie na nas przyjemny chłód. Z kolei zimą, wyjeżdżając na wczasy i chcemy oszczędzić na energii, możemy tuż przed powrotem podkręcić temperaturę po obniżeniu jej na czas wyjazdu, lub aktywować wyłączone wcześniej podgrzewanie wody, by ta była gotowa na gorącą kąpiel. Inne rozwiązania inteligentnych domów to m.in. systemy alarmowe i monitoring otoczenia, sterowanie oświetleniem, systemy monitorowania i magazynowania energii ze źródeł odnawialnych, systemy przeciwpożarowe czy wreszcie złożona personalizacja. Podsumowując, jest to maksymalizacja funkcjonalności, ekologiczności, komfortu i bezpieczeństwa użytkowania, przy minimalizacji kosztów eksploatacji. Tyle plusów! Oczywiście są także minusy – ale tym najbardziej oczywistym jest dużo wyższy koszt budowy takiego domu. Mimo to, mając odpowiednie środki, zdecydowanie warto na taki dom się zdecydować.

Jak wygląda przyszłość inteligentnego budownictwa?

Już dziś można być pewnym, że “smart housing” będzie jeszcze bardziej się rozwijać. Postępować będzie personalizacja, systemy bezpieczeństwa, a także włączane w to będą coraz nowsze domowe urządzenia, takie jak choćby lodówka, która na żądanie schłodzi nam piwo przed powrotem do domu, albo zamówi brakujące produkty z internetowego sklepu i nawet zapłaci za nie kartą kredytową. Takie rozwiązania zresztą nie są już nowością. Samsung już w 2016 roku zaprezentował swoją smart lodówkę, która ma pomagać w uzupełnianiu domowych zapasów. We wnętrzu urządzenia znajdują się trzy aparaty fotograficzne, które kontrolują zawartość. Użytkownik może w każdej chwili sprawdzić, co ma w lodówce.

Z pewnością trendem przyszłości jest zastosowanie sztucznej inteligencji. Śledziłaby ona zachowanie domowników, analizowała ich preferencje, potrzeby oraz przyzwyczajenia i dopasowywała do ich potrzeb parametry wszelkich systemów zainstalowanych w inteligentnym domu.

Inną ważną tendencją będzie rozbudowa rozwiązań związanych z bezpieczeństwem, jak choćby symulacja obecności, która może pomóc skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy. W połączeniu z zaawansowanym monitoringiem i alarmami oraz systemem kontroli dostępu, instalacje te pozwolą znacznie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu we własnym domu. Pozostaje mieć również nadzieję, że wraz z upowszechnianiem się inteligentnych domów, koszty związane z ich budową będą malały – tak jak to jest z innymi zdobyczami techniki.