NAUKA I INNOWACJE

Metropolie przyszłości – wielkie wyzwania czekają na projektantów

Miasta to ogromne kompleksy, na które składają się nie tylko budynki mieszkalne, ale także budynki użyteczności publicznej, szpitale, tereny zielone, środki komunikacji oraz mieszkańcy i przyjezdni. Wszystko to sprawia, że miejsca infrastruktura musi być dokładnie przemyślana i zaplanowana. Planowanie metropolii przyszłości to niemałe wyzwanie dla projektantów. Na szczęście oprogramowanie symulacyjne może w tym pomóc. 

Planowanie miasta – liczy się nie tylko przestrzeń

Planowanie miejskiej infrastruktury wyszło na wyższy poziom w momencie, kiedy ludzie zaczęli tworzyć coraz większe metropolie, a przestrzeń zaczęła być bardzo cenna. Jak jednak stworzyć funkcjonalne, wygodne i nowoczesne miasto, kiedy nawet najmniejsza rzecz może mieć wpływ na jego funkcjonalność? Komputerowe symulacje w 3D mogą pomóc rozwiązać problemy, z jakimi borykają się architekci miast.

Wykorzystanie programów komputerowych do projektowania nie jest oczywiście niczym nowym – odpowiednie oprogramowanie stosowane jest od lat przez architektów, projektantów i inżynierów. Dzięki temu mogą stworzyć interaktywne modele planowanych inwestycji i umieścić je na mapie miasta. Obecnie jednak stworzyć można nie tylko projekt konkretnej budowli, ale cyfrowego bliźniaka danego miasta, w którym symulować można różne rozwiązania i wybrać to, które wypada najkorzystniej.

Cyfrowy bliźniak miasta – co to jest?

Warto zaznaczyć, że cyfrowy bliźniak miasta to nie tylko plan samych budynków. W oprogramowaniu symulacyjnym uwzględnia się bowiem infrastrukturę, ale także ruch pieszy, komunikację publiczną i prywatną, dane dotyczące danego miasta. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i algorytmów oprogramowanie symulacyjne może uczyć się miasta i znajdować najlepsze rozwiązania. 

Dlaczego miasta powinny korzystać z symulacji komputerowych do tworzenia planów urbanistycznych? Obecny, tradycyjny system, który opiera się na projektowaniu tylko z uwzględnieniem dostępnej przestrzeni i ewentualnego oddziaływania budynku na okolicę, jest mało wydajny. W pewnym momencie bowiem łatwo zapędzić się w kozi róg – sama budowa to tylko część miejskiej infrastruktury. Pod uwagę należy brać także sprawy związane z mieszkaniami, przestrzenią reklamową, komunikacją miejską i miejscami parkingowymi. 

Przyszłość jest już tutaj 

Cyfrowe bliźniaki miast to nie tylko plan na przyszłość – największe miasta już przystąpił do tworzenia wirtualnych kopii. Doskonałym przykładem może być Singapur, który do stworzenia wirtualnego bliźniaka korzysta z oprogramowania przygotowanego przez francuską firmę Dassault Systemes. System łączy w sobie mapę miasta (uwzględniającą jego topografię), a także informacje dotyczące realnego ruchu, demografii i klimatu. Dzięki temu systemowi projektanci przestrzeni miejskiej mogą sprawdzić planowane rozwiązania w symulacji i wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie – optymalizacja jest w Singapurze kluczową sprawą, ponieważ miasto jest domem dla sześciu milionów osób na powierzchni 719 kilometrów, co przekłada się na gęstość zaludnienia 7697 osób na kilometr kwadratowy. Tym samym Singapur, zaraz po Makau i Monako, jest trzecim najgęściej zaludnionym miejscem na świecie. 

Nie tylko Singapur sięga po nowoczesne technologie. Zaplanowane w 2015 roku indyjskie miasto Amarawati, które ma stać się nowoczesną i kompleksową stolicą stanu Andhra Pradesh, spotkało się z wieloma głosami sprzeciwu ze względu na wpływ miasta na środowisko oraz nieodpowiednie planowanie. Amerykańska firma Cityzenith, specjalizująca się w tworzeniu wirtualnych bliźniaków miast, tworzy dla Amarawati oprogramowanie, dzięki któremu możliwe będzie symulowanie procesu urbanizacji na bieżąco. Dzięki temu ewentualny wpływ na środowisko i inne budynki będzie można sprawdzić jeszcze przed podstawieniem kamienia węgielnego pod budowę. 

Ma to ogromne znaczenie, ponieważ docelowo Amarawati ma być domem dla ponad 3,5 miliona ludzi, a gorący i wilgotny klimat Indii nie ułatwia zaplanowania rozmieszczenia budynków.  Możliwość wprowadzenia zmian w konstrukcji, jeszcze przed rozpoczęciem prac, to przede wszystkim ogromna oszczędność pieniędzy dla włodarzy miasta i inwestorów. Dodatkowo podniesienie komfortu życia mieszkańców sprawi, że miasto będzie chętnie zamieszkiwane. 

Jedno jest pewne – przed konstruktorami metropolii stoją wielkie wyzwania, a nowoczesne technologie z pewnością okazują się użytecznymi narzędziami.