NAUKA I INNOWACJE

Nie wyciągaj paszportu z kieszeni – technologia biometryczna w lotach samolotowych

Podróżowanie to sama przyjemność – zanim jednak wybierzemy się w drogę, musimy przejść odprawę na lotnisku. Długie kolejki, kontrola paszportowa i szybko uciekający czas – wszystko to sprawia, że loty samolotowe mogą być frustrującym i stresującym doświadczeniem. Nowe technologie, w tym technologia biometryczna, mogą być odpowiedzią na problemy podróżujących. 

Podróże lotnicze – szybkie i wygodne

Rocznie ponad 4 miliardy pasażerów wybiera się w podróż, ciągle budowane są nowe lotniska, a te funkcjonujące rozbudowywane o kolejne pasy startowe oraz terminale. Ruch lotniczy w Polsce co roku rośnie o około 10%, co sprawia, że w tej kwestii Polska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się krajów w Europie. Wraz z rozrostem infrastruktury ceny biletów lotniczych maleją, a obecnie prym wiodą tanie linie lotnicze, które oferują możliwość znalezienia połączeń lotniczych w niezwykle atrakcyjnych cenach. Do tego podróże lotnicze są szybsze niż inne środki transportu, a do tego bardzo wygodne. 

O ile przy podróżach po strefie Schengen nie jest potrzebny paszport, to kiedy się wybieramy poza nią, posiadanie paszportu jest koniecznością. W każdym wypadku należy także mieć przy sobie dokument tożsamości i nawet jeśli, przeprowadziliśmy odprawę online, to zarówno przed wejściem na terminal, jak i wejściem na pokład samolotu, należy przejść kontrolę. Zajmuje to czas i tworzy kolejki – a gdyby tak pozbyć się konieczności wyciągania paszportu z kieszeni? Technologia biometryczna,  a konkretniej systemy rozpoznawania twarzy, mogą być przyszłością podróży samolotowych. 

Biometryka na lotniskach 

Biometryka to metoda badająca indywidualne cechy fizyczne poprzez takie metody, jak skanowanie tęczówki, linii papilarnych, układy naczyń krwionośnych czy skanowanie kształtu twarzy lub rozmieszczenia zębów. Rozwiązania technologii biometrycznej są wykorzystywane na wielu lotniskach zagranicą, na przykład w Los Angeles czy na lotnisku brytyjskim w Heathrow. Pierwsze biometryczne bramki pojawiły się też na dwóch warszawskich lotniskach – Modlinie i lotnisku Chopina. Specjalna bramka skanuje twarz pasażera i porównuje informacje z danymi z paszportu. 

System wymaga współpracy pasażera, musi on bowiem w odpowiednim miejscu położyć swój paszport, ale szybki rozwój biometryki wskazuje na to, że wkrótce odprawa bezpieczeństwa będzie opierać się tylko i wyłącznie na skanowaniu twarzy. Na lotnisku w Dubaju powstał specjalny biometryczny korytarz, który w ciągu kilkunastu sekund kilkukrotnie skanuje twarz pasażerów. Te systemy będą ciągle rozwijane, a kolejne lotniska zapowiadają chęć zastosowania takich rozwiązań u siebie. 

Bezpieczeństwo a technologia biometryczna

Wiele osób obawia się, że wykorzystanie technologii biometrycznej może być niebezpieczne i doprowadzić do nadużyć. Kluczowa jest kwestia odpowiedniego przechowywania danych oraz dostępu do danych tylko dla niewielkiego grona osób. Technologia biometryczna sama w sobie jednak zapewnia niemożliwość podszycia się pod kogoś – chociaż w obecnej sytuacji nie jest ona doskonała, to kombinacja dwóch systemów technologii biometrycznej, na przykład systemu skanowania twarzy i odcisków palców, gwarantuje wysoki poziom skuteczności. 

Warto pamiętać o tym, że twarz każdego człowieka ma pewne, charakterystyczne cechy, których nie można w żaden sposób podrobić. Rozwiązania korzystające z wieloetapowego skanowania twarzy  mogą okazać się skuteczniejsze, niż jakakolwiek ochrona. 

Jedno jest pewne – skanowanie biometryczne jest wielokrotnie szybsze od tradycyjnej odprawy bezpieczeństwa stosowanej zwykle na lotniskach. Szczególnie przy międzynarodowych lotach, kiedy pasażerowie są dokładnie sprawdzani pod kątem  ważności paszportu czy wymaganych wiz, może znacznie przyspieszyć odprawę i rozładować ruch nawet na największych lotniskach.