BIZNES

Scrum: co to jest, jak działa i jak się nim posługiwać?

Scrum, mówiąc w uproszczeniu, jest to metodyka zarządzania projektami. Choć opracowany został z myślą o tworzeniu produktów informatycznych i właśnie temu służył, dziś jest szeroko stosowany poza branżą IT. O jego użyteczności przesądza prostota posługiwania się nim i wysoka skuteczność działań na nim opartych. Na czym dokładnie polega zarządzanie projektami z wykorzystaniem Scruma?

Czym jest Scrum i do czego służy?

Scrum jest to metodologia tak zwanego “zwinnego” podejścia do tworzenia nowego produktu. Pierwsze, ogólne założenia zostały zaprezentowane przez Hirotakę Takeuchiego i Ikujiro Nonakę w artykule z 1986 roku. Dwaj specjaliści w artykule pod tytułem “The new new product development game”, który ukazał się w „Harvard Business Review”, opisali Scrum jako nowe podejście do rozwoju produktów komercyjnych, które przyczyni się do zwiększenia szybkości i elastyczności procesów produkcyjnych. Sama definicja Scruma w odniesieniu do tworzenia oprogramowania została wprowadzona przez Kena Schwabera dopiero w 1995 roku, zatem blisko 10 lat po opublikowaniu pierwszych założeń.

Produktem w ujęciu Scrum jest dziś dowolna rzecz, zdarzenie, działanie itp. Na przykład kampania marketingowa, konferencja, nieruchomość – i cokolwiek innego. Dawniej, o czym wspominamy we wstępie, były to rozwiązania z branży IT.

Metodologia Scruma opiera się na pracy zespołu, a jego głównym założeniem jest dostarczanie produktu w małych przyrostach, krok po kroku, dzięki czemu na dowolnym etapie wiemy, gdzie jesteśmy. Przyrosty, o których wspominamy powyżej, to tak zwane “sprinty”, czyli prace, które wykonywane są w określonym czasie, na wysokim poziomie koncentracji i wydajności. Każdy sprint z założenia kończy się określonym przyrostem produktu. Każdy zespół złożony jest z osób o różnych, uzupełniających się kompetencjach. Skonstruowany jest tak, by mieć umiejętności i zasoby odpowiednie, do stworzenia i dostarczenia właściwego produktu. Dla przykładu, jedna osoba z grupy zajmuje się analizą, inna programowanie, kolejna testowaniem. Ważną osobą, która nie znajduje się bezpośrednio w zespole deweloperskim jest właściciel produktu, czyli PO (od Product Owner). PO to osoba, która ma 

Oprócz zespołu mamy również w Scrumie Właściciela Produktu (czyli Product Ownera, PO), który ma wizję swojego produktu i dzięki temu może decydować o tym, co jest w danym momencie najważniejsze.

Więcej o roli Właściciela Produktu dowiesz się z artykułu Kim jest Product Owner.

Ostatnią rolą jest Scrum Master (SM), który skupia się na tym jak działamy. Dzięki temu może się dzielić swoimi obserwacjami z pozostałymi i pomóc im zwiększyć efektywność współpracy.

O tym w jaki sposób Scrum Master wypełnia swoją rolę przeczytasz w artykule Co robi Scrum Master.