PORADY

Stwórz swój fundusz rezerwowy w kilku prostych krokach

Pieniądze w zastraszająco szybkim tempie uciekają z Twojego konta, a oszczędności są nadal tylko i wyłącznie pomysłem? Czas na stworzenie żelaznego funduszu rezerwowego, który może przydać się w nagłych sytuacjach. Awaria pojazdu, utrata pracy czy nagła choroba nie będą dla Ciebie tak niemiłym zaskoczeniem, kiedy będziesz dysponować środkami z funduszu rezerwowego. 

Dlaczego warto stworzyć fundusz rezerwowy? 

Zarządzanie domowym budżetem nie jest proste, ale koniecznie – dzięki temu masz kontrolę nad wydatkami i możesz zaplanować, w jaki sposób rozdysponujesz pieniądze ze swojej pensji i innych źródeł dochodu. Oszczędności przydadzą się w kryzysowych sytuacjach, ale mogą też pomóc na przykład kiedy, mamy okazję wykupić wymarzone wczasy w korzystnej cenie albo potrzebujemy wkładu własnego, aby wykupić mieszkanie. 

Jak stworzyć swój własny fundusz rezerwowy? 

1. Ustal budżet i trzymaj się go!

Pierwszym krokiem do oszczędzania jest uświadomienie sobie, jakim miesięcznym budżetem dysponujesz i ile środków potrzebujesz, aby opłacić mieszkanie, rachunki, kupić jedzenie czy wydać na dojazdy do pracy. Jak zadbać się do ustalenia i przestrzegania budżetu?

  • zapisz wszystkie dochody Twojego gospodarstwa domowego
  • zapisz kwoty, które miesięcznie przeznaczasz na zakupy
  • zapisz orientacyjne kwoty rachunków
  • zapisz koszty takie jak OC samochodu, ubezpieczenie domu czy wyjazd na kolonie dziecka
  • w budżecie zapisz daty zapłaty zobowiązań – dzięki płaceniu zawsze w terminie unikniesz płacenia kar za zwłokę
  • w przypadku stałych kwot wybierz automatyczne zlecenie przelewu – dzięki temu takie sprawy, jak opłata za śmieci, czy opłata za szkołę językową, zostaną automatycznie opłacone z Twojego konta bankowego. 

2. Zacznij od małych oszczędności! 

Tworzenie konta oszczędnościowego “na czarną godzinę” nie zajmie Ci miesiąca, czy dwóch. Na początku zacznij od oszczędzania miesięcznie niewielkiej kwoty od wszystkich Twoich zarobków. Nie ma znaczenia, czy będzie to 10 zł czy 100 zł – liczy się, że zaczynasz oszczędzanie i pilnujesz tego, aby odłożyć pieniądze!

3. Zamiast skarbonki – świnki, wybierz konto oszczędnościowe

Banki oferują szeroki wybór kont oszczędnościowych – zamiast wrzucać pieniądze do skarbonki, przelewaj co miesiąc ustaloną kwotę na specjalne, osobne konto. Dzięki temu pieniądze nie będą Cię kusiły, nie wydasz ich przypadkowo, a do tego będą dostępne zawsze wtedy, kiedy ich potrzebujesz. Jeśli odkładasz większą sumę, część pieniędzy możesz przelać na lokatę oszczędnościową, dzięki temu środki będą same zarabiać!

4. Zrezygnuj z jednego wydatku.

Codziennie kupujesz papierowe wydanie gazety? A może zbyt często kupujesz książki, których i tak nie czytasz? Codziennie rano posiłkujesz się kawą na wynos i dokupujesz do niej coś słodkiego? Zrezygnuj z jednego, częstego wydatku, który nie jest konieczny, albo możesz go zmniejszyć! Zamiast kupować książki, wybierz się do biblioteki. Zamiast codziennie wydawać kilka złotych na gazetę sprawdź, czy dane wydawnictwo oferuje wersję online – nawet jeśli jest ona płatna, to oszczędność będzie spora. Zamiast kupować kawę na mieście, kup porządny kubek termiczny i przygotuj pyszną kawę w domu. Oszczędności są wokół Ciebie, musisz je tylko znaleźć.

5. Wpłacaj na fundusz rezerwowy wszystkie prezenty i ekstra pieniądze

Niespodziewany prezent od babci, premia w pracy albo zwrot podatku? Zamiast wydawać te pieniądze od razu, wpłać je na konto oszczędnościowe Twojego funduszu rezerwowego. Dzięki temu możesz użyć ich wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujesz i nie wydasz ich na głupoty. 

6. Oszczędności traktuj jako oszczędności!

W ramach oszczędzania rezygnujesz z wyjścia do kina albo kupienia butelki drogiego alkoholu? Świetnie! Ale traktuj oszczędności, jak oszczędności – po prostu wpłać równowartość zaoszczędzonej sumy na fundusz rezerwowy. 

Stworzenie funduszu rezerwowego nie będzie trudne, jeśli będziesz kierować się tymi zasadami!