NAUKA I INNOWACJE

Sztuczna inteligencja pomaga w przewidywaniu warunków wiatrowych

Sztuczna inteligencja kojarzy się większości osób z robotyką, jednak może ona mieć o wiele większy wpływ na nasze codzienne życie, niż przypuszczamy. Dzięki DeepMind Technologies możemy przepowiadać warunki wiatrowe z wyprzedzeniem wynoszącym aż 36 godzin!

DeepMind – czym jest sieć neuronowa?

DeepMind w 2014 roku została przejęta przez firmę Google. Obecnie jest częścią Alphabet Inc. – konglomeratu i holdingu powołanego do życia przez Google  w 2015 roku. DeepMind to brytyjskie przedsiębiorstwo, które swoją karierę rozpoczęło w 2010 roku jako startup. DeepMind stworzył nowoczesną sieć neuronową, która uczyła się grania w gry komputerowe, naśladując przy tym sposób nauki ludzi. Innym ważnym wynalazkiem DeepMind był Neural Turning Machine, czyli sieć neuronowa, która pozwoliła na stworzenie komputera dysponującego możliwością naśladowania krótkotrwałej pamięci ludzkiego mózgu. 

O DeepMind zrobiło się szczególnie głośno, kiedy ich program AlphaGo wygrał z człowiekiem podczas rozgrywki w starochińską grę planszową go. Pierwsze zwycięstwo AlphaGo odnotował w 2015 w starciu z mistrzem Europy, a rok później dwukrotnie wygrał z najlepszymi graczami na świecie. Już w maju 2017 roku Google ogłosiło, że AlphaGo kończy swoją karierę, ponieważ nikt nie jest już w stanie wygrać z programem. 

Wyprzedzanie pogody – prognozy warunków wiatrowych

Pod opieką Google DeepMind rozwija sieć neuronową, która obecnie wykorzystywana jest do przewidywania warunków wiatrowych z aż 36-godzinnym wyprzedzeniem. Google ma w tym podwójny interes – nie tylko otwierają się na potrzeby rynku energii odnawialnej, ale dbają także o samowystarczalność. Od 2018 roku wszystkie budynku stanowiące część infrastruktury firmy Gogle są zasilane energią odnawialną. Google specjalnie otworzyło farmę wiatrową o mocy 700 megawatów – dla porównania w 2016 roku w Polsce było 199 farm wiatrowych, których łączna moc wynosiła 4582 megawatów, co daje średnią około 23 megawatów na jedną farmę. 

Google z pewnością nie rozdrabnia się i podchodzi do kwestii energii odnawialnych z ogromną ufnością i zaangażowaniem.  Farma wiatrowa Google stała się także poligonem doświadczalnym dla technologii przewidywania pogody DeepMind. DeepMind korzysta z danych dotyczących prognoz pogody oraz z danych związanych z generowaniem energii wytworzonej przez turbiny.

W jaki sposób sieć neuronowa DeepMind pomaga udoskonalić farmę wiatrową? 

  • DeepMind samodzielnie doskonali się w przewidywaniu pogody, odbywa się to na podstawie rewizji przewidywań pogody.
  • Przewidywanie warunków wiatrowych pozwala na lepsze przewidywanie dostaw, a tym samym farma wiatrowa ma możliwość zagwarantowania określonej dobowej dostawy. 
  • Przewidywalność dostaw przyczynia się do zwiększenia ceny produkowanego prądu – odbiorca ma bowiem pewność, co  do tego, jaka ilość prądu z energii odnawialnej do niego przepłynie. 
  • Szacuje się, że nowoczesna farma wiatrowa z technologią DeepMind jest w stanie pozyskać aż o 20% więcej energii w porównaniu do farmy wiatrowej z tradycyjnym systemem. 

Oczywiście nie jest to system w stu procentach niezawodny, ponieważ nieprzewidziane warunki pogodowe zdarzyć mogą się nawet wtedy, kiedy korzystamy z najnowocześniejszych technologii. Z pewnością jednak daje to perspektywy na lepsze wykorzystanie energii z wiatru. 

Sieć neuronowa DeepMind zajmuje się nie tylko ulepszaniem farm wiatrowych. W ramach projektu DeepMind Health tworzony jest skaner optyczny, która pozwala na wczesne wykrywanie chorób oczu. Dzięki sieci neuronowej możliwe było także obniżenie ilości energii potrzebnej na działanie klimatyzacji w centrach danych firmy Google.