NAUKA I INNOWACJE

Technologia 5G, czyli technologia mobilna piątej generacji

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie świat bez dostępu do Internetu. Korzystamy z Internetu praktycznie do wszystkiego, od kupowania artykułów spożywczych po oglądanie filmów lub obstawianie zakładów online z Betclic kod promocyjny. Jednak w kwestii dostępu do siebie nie zostało powiedziane jeszcze ostatnie słowo – nowe technologie ciągle są w rozwoju. Technologia 5G to sieć, która wprowadza cyfrowy świat na zupełnie nowe tory. 

Rozwój technologii – 5G nadchodzi!

Technologia 5G oferuje usługi telekomunikacyjne na zupełnie nowym poziomie, jest ona kolejną technologią telekomunikacyjną i następną 4G, która wprowadzona została w 2012 roku. Rozwój nowych technologii nie jest prosty, szczególnie biorąc pod uwagę możliwości, jakie udostępnia technologia 4G. Dlatego przy projektowaniu 5G postawiono nie tylko na zwiększoną przepustowość, ale także na:

 • większa wydajność (obsługa większej ilości urządzeń na metr kwadratowy) – do 100 urządzeń na jednym metrze kwadratowym,
 • większą wydajność spektralną,
 • mniejsze zużycie energii elektrycznej
 • zmniejszenie latencji (opóźnień) w przesyle danych – w 5G nie może ona przekraczać 5ms,
 • mniejsze koszty użytkowania i utrzymywania niezbędnej infrastruktury. 

Sieć 5G ma na celu wzmocnienie takich gałęzi przemysłu, jak sektory motoryzacyjnego, transportowego, energetycznego, wytwórczego, służby zdrowia i sektora rozrywkowego. W projektowaniu technologii aktywny udział bierze Komisja Europejska. 

Wymagania dotyczące wydajności sieci 5G to:

 • przepustowość maksymalnie do 20 Gb/s w łączu do stacji terminala
 • przepustowość do 10 Gb/s w łączu do sieci 
 • Dopuszczalne spóźnienie na poziomie 4 ms (obliczane dla zastosowań eMBB) lub 1 ms (obliczane dla zastosowań URLLC)
 • Wydajność widmowa maksymalnie do 30 bit/s/Hz
 • Ilość błędów na poziomie 10^-5 (szacowany dla zastosowania URLLC).

Technologia 5G ma zapewniać przepustowość na poziomie:

 • 1GB/sek dla placówek i przedsiębiorstwa
 • minimum 100Mb/sek w miastach
 • minimum 5Mb/sek w najtrudniejszych rejonach

Wdrożenie technologii 5G w Polsce

Prace nad rozwojem technologii 5G zaczęły się już w 2008 roku, a punktem zwrotnym w pracach był rok 2012, kiedy to powstało NYU Wireless – centrum rozwojowe w Nowym Jorku. Centrum ufundowane zostało z podatków, ale w jego rozwoju i zarządzie decyzyjni są przedstawiciele prywatnych sieci komórkowych. W 2012 roku Komisja Europejska zabezpieczyła budżet odpowiedni do wprowadzenia sieci w całej Europie. 

Pierwszym polskim miastem, w którym technologia została wdrożona, jest Łódź. 5G weszło do miasta w 2018 roku. Na tej technologii oparte zostały usługi miasta, takie jak: smart building, naprowadzanie na miejsca parkingowe, system oświetlenia, aplikacje lokalne, Elektroniczny System Sterowania Ruchem, mapa czystości powietrza. Pod koniec 2018 roku technologia przeszła pomyślnie testy w  Gliwicach oraz w Warszawie. Niektórzy z operatorów sieci komórkowych zapowiedzieli wprowadzenie sieci 5G dla swoich klientów. Zgodnie z deklaracjami, do 2025 roku technologia 5G pozwoli na pokrycie wszystkich obszarów miejskich. 

Co oznacza 5G dla przeciętnego użytkownika Internetu?

Technologia 5G ma służyć ludziom przede wszystkim do łączenia się z siecią – w jaki sposób będzie ona lepsza od poprzednich technologii? 5G przede wszystkim pozwoli na szybszy dostęp do danych, ponieważ deklarowana szybkość transferu pozwalać będzie na ściągnięcie wielu gigabajtów w zaledwie kilka chwil. 

5G będzie także odporna na duże zagęszczenie użytkowników – o ile obecnie sieć nie zawsze działa prawidłowo na koncertach czy innych imprezach masowych, tak przy 5G sieć będzie działać doskonale. To nie tylko kwestia rozrywki – ale także bezpieczeństwa, dostęp do internetu może okazać się kluczowy w groźnych sytuacjach. 

Technologia 5G to przyszłość, której wyczekujemy z niecierpliwością!