BIZNES

Telefon zamiast portfela – transakcje bezgotówkowe przy pomocy aplikacji

Karty płatnicze na dobre weszły do świadomości konsumentów, są wygodne, można nimi płacić w wielu punktach i uwalniają od konieczności noszenia przy sobie gotówki. A gdyby tak zupełnie zapomnieć o portfelu? Aplikacje na smartfony, które umożliwiają zakupy, są coraz częstszym wyborem szczególnie wśród młodszej generacji. 

Aplikacje mobilne – Twój portfel zawsze przy Tobie

W XXI wieku mało kto rusza się z domu bez swojego telefonu. O ile zapomnienie portfela z domu zdarza się, to niewiele osób wyobraża sobie dzień bez swojego telefonu. Większość aparatów to smartfony, które pozwalają na korzystanie z różnych aplikacji. Oprócz aplikacji służących do komunikacji z innymi, czy przeglądania newsów, coraz częściej instalujemy aplikacje bankowe, jak i niezależne aplikacje pozwalające na szybkie płatności mobilne. Praktycznie każdy bank udostępnia swoim klientom aplikację, dzięki której mogą nie tylko sprawdzić stan swojego konta, ale też szybko doładować telefon, przesłać komuś przez bankomat środki przy pomocy kodu BLIK czy płacić zbliżeniowo za zakupy. 

Oprócz tego można skorzystać z usług niezależnych aplikacji, takich jak Venmo, Google Pay, Apple Pay czy Android Pay. Coraz większe znaczenie na rynku płatności mają aplikacje P2P, które pozwalają na wykonywanie przelewów bezpośrednio na telefon innej osoby. Są one szczególnie wygodne na przykład wtedy, kiedy wychodzimy z grupą przyjaciół – jedna osoba może zapłacić za całość, a znajomi wręcz natychmiast przelać jej należne środki. Takie aplikacje doskonale sprawdzają się w kryzysowych sytuacjach, kiedy nagle zabraknie nam pieniędzy. 

BLIK – polski system płatności mobilnych

BLIK jest polskim systemem płatności mobilnych, który powstał w 2015 roku i szybko zdobył ogromną popularność. Przy pomocy BLIK-u można płacić za zakupy w terminalach, wykonywać szybkie przelewy na numer telefony czy wypłacać gotówkę w bankomacie albo w terminalu płatniczym. Jak zacząć korzystać z systemu BLIK? Należy pobrać mobilną aplikację banku, w którym mamy konto. System BLIK generuje jednorazowy, kilkucyfrowy kod, który należy wpisać na terminalu w celu potwierdzenia płatności. Niestety, jeśli nasz bank nie należy do systemu BLIK, nie możemy z niego korzystać.  

Zaletami płatności przy pomocy BLIK-u bez wątpienia są:

  • wygoda i szybkość transakcji
  • intuicyjna, prosta obsługa
  • bezpieczeństwo transakcji.

Czy aplikacje płatnicze są bezpieczne?

Bezpieczeństwo osób, które korzystają z aplikacji płatniczych, jest priorytetem jej twórców. Aplikacje, zarówno korzystające z systemu BLIK, jak i przeznaczone do płatności P2P, są tworzone z odpowiednimi zabezpieczeniami, a jednorazowe kody nie są jedynym sposobem potwierdzenia płatności – coraz częściej aplikacje wykorzystują na przykład czytniki linii papilarnej w smartfona do potwierdzenia tożsamości. Wiele osób obawia się sytuacji, w której ich telefon zostanie skradziony – podobne wątpliwości można mieć jednak także w stosunku do tradycyjnej karty płatniczej, która może zostać nam wykradziona. 

Jedno jest pewne – aplikacje do płatności coraz bardziej zyskują na znaczeniu, pojawiają się na większej liczbie telefonów i z pewnością będą coraz częściej wykorzystywane przez szerokie grono użytkowników.