NAUKA I INNOWACJE

Wirtualna rzeczywistość w służbie człowieka. Jak VR wkracza w nasze życie

Wirtualna rzeczywistość to technika, która znajduje swoje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Jej rozwój dziś dopiero we wstępnej fazie i wiadomo, że już w przeciągu zaledwie kilku kolejnych lat będzie ona jeszcze bardziej obecna w naszym życiu.

To, w czym wirtualna rzeczywistość służy i będzie mogła służyć człowiekowi w przyszłości, zależy tylko od ludzkiej wyobraźni. Dziś fantomatyka stosowana jest w bardzo wielu dziedzinach, w których jeszcze do niedawna zdawała się być bezużyteczna – zarówno użytkowych, jak i rozrywkowych. Medycyna, wojskowość, architektura, gaming (to chyba najbardziej oczywiste), nauka, lotnictwo, astronautyka, marketing, muzealnictwo, komunikacja – tak można wymieniać jeszcze długo.

Na czym opiera się i czym jest wirtualna rzeczywistość?

O wirtualnej rzeczywistości z pewnością słyszała już większość z nas – przynajmniej osób młodego pokolenia. Trudno uwierzyć w to, że pierwsze koncepcje pojawiły się jeszcze w końcu lat 60. ubiegłego wieku. Dziś jest to zagadnienie popularne, jednak nie wszyscy dobrze wiemy, jak to działa. Zwykle wirtualna rzeczywistość opiera się na zastosowaniu wizualizacji i dźwięku. W szerszej wersji dochodzą też inne wrażenia, jak smak, dotyk i interakcja. Rozwiązania, nad którymi trwają zaawansowane prace, dotyczą możliwości odbierania bodźców zapachowych. Ta technologia jest jeszcze mało rozwinięta, choć wielu konstruktorów marzy o tym, by w przyszłości zapach móc przesyłać na odległość.

Dostęp do wirtualnej rzeczywistości uzyskuje się za pomocą odpowiednich sprzętów, z których podstawową funkcję spełniają gogle, w których wyświetlany jest trójwymiarowy obraz. Już samo oglądanie wirtualnej przestrzeni przez gogle robi duże wrażenie. To, co obserwujemy, wydaje się nam niemal na wyciągnięcie ręki. Mając na dłoniach specjalne rękawice z czujnikami możemy w wirtualnej rzeczywistości podnosić lub przesuwać przedmioty, obracać je i oglądać z każdej strony. Można sobie więc wyobrazić, w jaki sposób przebiega na przykład nauka z wykorzystaniem VR-u. W szkole dzieci mogą od razu zapoznać się z tym, o czym opowiada nauczyciel – niezależnie od tego czy jest to budowa pantofelka, czy to style w sztuce, czy też Piramida Heopsa. Taki sposób zdobywania wiedzy jest zwykle bardziej efektywny, ponieważ wykorzystane zostają różne kanały. Podobnie wykonywanie operacji przez szkolącego się chirurga. Pozwala to na ćwiczenie technik i opanowanie różnych scenariuszy przebiegu operacji bez jednoczesnego narażania prawdziwego pacjenta na uszczerbek w zdrowiu.

Wirtualna rzeczywistość w przyszłości

W jaki sposób rozwijać się będzie VR i jakie zastosowania znajdzie w przyszłośc? Z pewnością rozwijane będą zastosowania związane ze szkoleniami. Zdaniem wielu specjalistów już jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji. Niektórzy przewidują, że wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości może całkiem odmienić rynek pracy. Szkolenia fantomatyczne wykorzystać można w dziesiątkach dyscyplin. Taka edukacja wcale nie musi wymagać kontaktu z trenerem, a ponadto na początkowych etapach przebiegać może niemal bezkosztowo. Dla przykładu znana sieć Walmart, o czym informował na początku 2019 roku magazyn Forbes, zamierza wysłać do swoich pracowników w różnych krajach na świecie 17 tysięcy sztuk gogli Oculus Go, przy pomocy których pracownicy uczyć się będą i doskonalić swoje umiejętności w zakresie obsługi klienta.

Z kolei amerykańska armia ogłosiła nawiązanie współpracy na szeroką skalę z firmą Microsoft, w zakresie której wykorzystywać będzie technologię do treningu militarnego.

Innym przyszłościowym trendem, któremu z pewnością podlegać będzie wirtualna rzeczywistość jest… jej upowszechnianie. Jest to tendencja, której podlegają wszystkie technologie, wymyślane przez człowieka. Zasadniczym ogranicznikiem w rozwoju rozwiązań na ich początkowej fazie jest wysoka cena, niska dostępność oraz mały wachlarz zastosowań. Dopiero z biegiem czasu sprzęt staje się tańszy, co – niczym z siłą kuli śnieżnej – koreluje z jego popularyzacją i dalszym rozwojem.